Specjaliści z firmy Sweco przybliżają nowy międzynarodowy system oceny budynków. Opracowany przez International WELL Building Institute™ z siedzibą w USA, WELL Health-Safety Rating jest odpowiedzią na pandemię COVID-19 i inne zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia użytkowników. Polski oddział Sweco prowadzi certyfikacje kilkunastu obiektów w systemach WELL Building Standard™ jak i WELL Health-Safety Rating, zarówno w kraju jak i zagranicą.
COVID-19 wpłynął nie tylko na nasz styl życia i poczucie bezpieczeństwa, ale także pracę. Kolejne firmy decydowały się na tryb zdalny lub hybrydowy z uwagi na nowe zagrożenie oraz strach przed rozprzestrzenianiem się wirusa. Okazało się, że polityki operacyjne wielu organizacji wymagają natychmiastowych modyfikacji, aby firmy te mogły funkcjonować w zupełnie nowej rzeczywistości.
Na nagłą potrzebę zmian zareagował International WELL Building Institute™ (IWBI™). Organizacja ta nadzoruje rozwój najpopularniejszego na świecie systemu, który koncentruje się na poprawie zdrowia w budynkach – WELL Building Standard™. Powołana organizację IWBI w marcu 2020 r. grupa prawie 600 ekspertów z różnych dziedzin miała za zadanie skupić się na analizie i wyznaczeniu sposobów, dzięki którym budynki, przedsiębiorstwa i społeczności będą się mogły przyczynić do ustalenia najlepszych procedur w odpowiedzi na kryzys dotyczący zdrowia publicznego. Drugim celem powołania grupy było wzmocnienie i dostosowanie już istniejącego systemu WELL v2, aby budynki certyfikowane w tym schemacie były bezpieczniejsze w przypadku wybuchu pandemii bądź innych niecodziennych zdarzeń. Po dodaniu do tych celów wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), agencji zarządzania kryzysowego oraz wielu uznanych instytucji powstał nowy schemat certyfikacji, który opublikowano w lipcu tego roku pod nazwą WELL Health-Safety Rating.
Czym jest certyfikacja WELL Health Safety Rating? Jak bardzo różni się od WELL Building Standard?
WELL Building Standard™ jest najbardziej znanym na świecie systemem certyfikacji koncentrującym się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu użytkowników. Jego pierwsza wersja, WELL v1, powstała w 2014 r. na podstawie siedmioletnich badań naukowych oraz medycznych. W 2018 r. światło dzienne ujrzała pilotażowa wersja systemu WELL v2, a we wrześniu 2020 r., po ponad dwóch latach konsultacji, opublikowano wersję finalną.
System ten składa się z 10 działów i 100 kategorii, za spełnienie których można otrzymać certyfikat na poziomie Bronze, Silver, Gold lub Platinum. Dzięki obowiązkowym testom środowiska wewnętrznego (jakość powietrza, wody, poziomy oświetlenia i hałasu itd.), certyfikacja potwierdza wdrożenie standardów na światowym poziomie. Nie bez przyczyny WELL obecny jest już w 62 krajach, w tym w Polsce (z 47 zarejestrowanymi projektami).
Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku, nowy schemat WELL Health-Safety Rating powstał jako odpowiedź na COVID-19. Pozwala on w obiektywny, poparty badaniami naukowymi sposób pokazać, że procedury wdrożone w budynku, jak również regularna kontrola jego kluczowych systemów (takich jak wentylacja i instalacja wodna) pozytywnie wpływają na zmniejszenie zagrożenia związanego m.in. z COVID-19. Można go stosować we wszystkich typach obiektów, zarówno nowych, jak i istniejących. W przeciwieństwie do WELL Building Standard nie ma w nim wymagań obowiązkowych oraz poziomów certyfikacji. Jedynym warunkiem otrzymania certyfikatu jest zaimplementowanie minimum 15 z 21 kryteriów. Konieczne jest odnowienie certyfikatu co rok, by potwierdzić utrzymanie najlepszych praktyk w trakcie eksploatacji obiektów.