Rozmowa z Jarosławem Zagórskim, dyrektorem zarządzającym Ghelamco Poland
Wywiad przeprowadziła: Eliza Matczuk
Ekologia, zrównoważonego budownictwo, działania ESG – te hasła przewijają się od dawna w praktycznie wszystkich sektorach gospodarki. O ile przedstawiciele branży budowlanej zdają sobie sprawę z wpływu swoich działań na środowisko, to kwestia ekologicznego podejścia do biznesu w wielu przedsiębiorstwach dopiero raczkuje… Ghelamco jako lider międzynarodowego rynku nieruchomości może świecić przykładem i motywować branżę do prężnych działań z zakresu ESG, czego najlepszym przykładem jest najnowsza inwestycja – 174-metrowy wieżowiec The Bridge.
O tym, jak wzbić się na wyżyny odpowiedzialności w zakresie zrównoważonego budownictwa rozmawiamy z Jarosławem Zagórskim, dyrektorem zarządzającym Ghelamco Poland. Inwestora, który buduje obecnie – The Bridge, 174-metrowy wieżowiec powstający przy placu Europejskim w Warszawie. Inwestycja Ghelamco będzie jednym z najnowocześniejszych i najbardziej przyjaznych środowisku biurowców w Europie. Dlaczego?
1. Budownictwo zrównoważone… czyli jakie? Jak w połowie 2024 roku na to hasło rozpatruje się tak wielki gracz jak Ghelamco?
Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzający Ghelamco Poland: W Ghelamco od lat wyznaczamy standardy w dziedzinie budownictwa zrównoważonego, a w 2024 roku stawiamy na to podejście z jeszcze większą determinacją. Dla nas budownictwo zrównoważone to nie tylko trend, to nasza filozofia działania. Oznacza to podejście do projektowania i budowy, które uwzględnia nie tylko aspekty ekologiczne, ale także społeczne i ekonomiczne. Dążymy do minimalizacji wpływu naszych inwestycji na środowisko naturalne poprzez zastosowanie najnowszych technologii i materiałów o niskim śladzie węglowym.
Jednocześnie dbamy o komfort i bezpieczeństwo użytkowników budynków, projektując przestrzenie przyjazne dla ludzi i integrujące się z otoczeniem, tworząc harmonijną i wartościową przestrzeń miejską. Sztandarowym przykładem takiego podejścia jest Plac Europejski, wokół którego realizujemy kolejne nasze projekty, a obecnie wieżowiec The Bridge. Ponadto, angażujemy się w inicjatywy społeczne, kulturalne i edukacyjne, promując świadomość na temat zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy członkiem takich organizacji i inicjatyw jak United Nations Global Compact, Science Based Targets Initiative czy Partnerstwo dla Klimatu. Na teorii się jednak nie kończy, nasze projekty w praktyce udowadniają swój zrównoważony charakter, za co otrzymują najwyższe oceny w procesach certyfikacyjnych i zdobywają nagrody w międzynarodowych konkursach.
2. EKOlogiczne czy EKOnomiczne – jakie podejście do realizowania nowoczesnych inwestycji jest teraz istotniejsze?
Jedno z drugim się nie wyklucza, a wręcz dobrze się uzupełnia. Nowoczesne budynki ekologiczne są dziś o wiele lepiej zoptymalizowane pod względem energetycznym i gospodarowania mediami od swoich starszych odpowiedników, dzięki czemu potrafią generować właścicielom i najemcom realne oszczędności. Doskonałym tego przykładem będzie The Bridge.