SIBP na dużą skalę
Bezpieczeństwo jest stałą potrzebą nas wszystkich. Współczesne wyzwania i zagrożenia w zakresie bezpieczeństwa pożarowego są przedmiotem licznych badań, pracy zawodowej oraz powstawania wciąż nowych systemów mających na celu ochronę życia i mienia ludzi. Ważną kwestią jest także sama świadomość i wiedza na temat zagrożeń i ich skutków. Nie bez powodu bezpieczeństwo pożarowe jest tak mocno umiejscowione w polityce zarówno stowarzyszenia SIBP, jak i SFPE (Society of Fire Protection Engineers).
SFPE, czyli Stowarzyszenie Inżynierów Ochrony Przeciwpożarowej, powstało w 1950 r. w Stanach Zjednoczonych. Jest to stowarzyszenie zawodowe, które reprezentuje specjalistów aktywnych w dziedzinie inżynierii ochrony przeciwpożarowej. Należy do niego około 5000 członków w Stanach Zjednoczonych i poza nimi, skupionych w około 80 oddziałach na całym świecie.
Celami statutowymi SFPE są rozwój wiedzy i praktyki w dziedzinie inżynierii ochrony przeciwpożarowej, utrzymanie wysokich standardów etycznych wśród członków stowarzyszenia oraz rozwój edukacji w dziedzinie inżynierii ochrony przeciwpożarowej.
Cele te stowarzyszenie realizuje na wiele sposobów. Jest ono między innymi odpowiedzialne za przygotowanie corocznego egzaminu na licencjonowanego inżyniera (professional engineer – PE) ochrony przeciwpożarowej i jego ocenę pod auspicjami Narodowej Rady Egzaminatorów w USA w zakresie Inżynierii. W ramach stowarzyszenia kilka komitetów i grup zadaniowych pracuje nad projektami technicznymi, dążąc do podwyższania poziomu inżynierii ochrony przeciwpożarowej oraz jej pozycji wśród innych dyscyplin. Działalność stowarzyszenia obejmuje organizację seminariów, kursów, sympozjów technicznych i konferencji oraz publikację książek i innych materiałów ukierunkowanych na podnoszenie poziomu wiedzy i dostarczanie wysokiej jakości informacji technicznych dla środowiska inżynierów.
Jedną z flagowych publikacji jest znany na całym świecie Poradnik inżynierii ochrony przeciwpożarowej (SFPE Fire Engineering Handbook). Stowarzyszenie publikuje również kwartalniki: biuletyn informacyjny („SFPE Today”), recenzowany periodyk naukowy („Journal of Fire Protection Engineering”) oraz magazyn techniczny „Fire Protection Engineering”.
Należy również wspomnieć, że SFPE jest organizatorem cyklu międzynarodowych konferencji na temat przepisów, opartych na zasadach wiedzy technicznej i metodach projektowych w ochronie przeciwpożarowej (International Conference on Performance-Based Codes and Fire Safety Design Methods).
Istotnym elementem działalności stowarzyszenia jest prowadzenie strony internetowej (www.sfpe.org), która stanowi ważny węzeł informacyjny dla jego członków oraz wszystkich innych osób zainteresowanych edukacją, szkoleniami i konferencjami, uzyskaniem licencji inżyniera, ofertami pracy lub poszukujących najnowszych publikacji.
SIBP nie tylko w Polsce
Stowarzyszenie ma swoją siedzibę w miejscowości Bethesda położonej na przedmieściach Waszyngtonu. Organizacja jest finansowana ze składek członkowskich i wsparcia podmiotów gospodarczych. Na stałe zatrudnia jedynie kilka osób do celów zarządzania i administracji. Pozostałe działania są organizowane poprzez komitety i grupy zadaniowe.
Tradycyjnie w strukturze stowarzyszenia jest też miejsce na oddziały regionalne, które mają pewną autonomię oraz prawa i obowiązki sprecyzowane w lokalnych statutach.
Istnienie oddziałów lokalnych pozwala wszystkim osobom zainteresowanym sprawami ochrony przeciwpożarowej na wzięcie udziału w przedsięwzięciach organizowanych przez lokalny oddział.
Są to na przykład szkolenia, seminaria i spotkania członków oddziału z zapraszanymi gośćmi, najczęściej specjalistami w konkretnych dziedzinach. Tacy specjaliści nierzadko sami są członkami SFPE z innego miasta, stanu lub kraju. Każdy oddział może brać udział w lokalnym życiu publicznym i reprezentować Stowarzyszenie SFPE w sprawach związanych z inżynierią ochrony przeciwpożarowej. Takie wystąpienia muszą być jednak konsultowane z władzami SFPE, które bardzo dbają o dobre imię organizacji i uważnie oceniają charakter i cel wystąpień lokalnych oddziałów. Zasady funkcjonowania oddziałów regionalnych są regulowane przez szczegółowe przepisy i wewnętrzne wytyczne organizacji.
W związku z kilkuletnim zaangażowaniem i uczestnictwem w konferencjach światowych w grupie polskich inżynierów, w tym inżynierów pożarnictwa, pojawił się pomysł utworzenia polskiego oddziału SFPE. Pomysł ten doczekał się realizacji i od grudnia 2011 r. polski oddział SFPE (Polish Chapter) pod nazwą Stowarzyszenie Inżynierów Bezpieczeństwa Pożarowego (SIBP) umożliwił Polsce dołączenie do grona krajów, które mają reprezentację w strukturze tej organizacji.
Ideą przewodnią tego przedsięwzięcia jest chęć wzięcia aktywnego udziału w życiu krajowego środowiska inżynierów ochrony przeciwpożarowej i wykorzystanie kontaktów zagranicznych do rozpowszechniania w Polsce wiedzy z zakresu nowoczesnych metod inżynierii. SIBP poprzez organizację cyklicznych konferencji (warsztatów zawodowych) przyczynia się do rozwiązywania problemów formalnych i merytorycznych, z którymi na co dzień borykają się rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych z uprawnieniami nadanymi przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. SIBP jest platformą do wymiany poglądów, poszukiwania rozwiązań problemów w działalności rzeczoznawców, proponowania spójnej interpretacji przepisów, jak również wypracowania podstaw ochrony prawnej działalności i odpowiedzialności rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.
Zdjęcie 1. Rozdanie srebrnych medali za aktywność oddziałów SIBP
autor: Tadeusz Cisek
Prezes Stowarzyszenia Inżynierów Bezpieczeństwa Pożarowego