Rozpoznanie potrzeb użytkowników i inwestorów jest kluczowe na etapie projektu. Ten etap angażuje zasoby inwestora oraz wiedzę i doświadczenie zespołu projektowego, który składa się ze specjalistów z różnych dziedzin. Projektują oni przestrzeń w perspektywie długofalowej. Dostosowują się do wskaźników ekonomicznych, wymogów formalno-prawnych, potrzeb i oczekiwań grup docelowych, możliwości technicznych i w końcu do panujących warunków naturalnych czy tożsamości miejsca.
Dzięki regularnej aktywności fizycznej umacniamy poczucie własnej wartości, co staje się siłą napędową dalszego rozwoju. Istnieje także zależność między nasileniem stresu a przestrzenią, w której funkcjonujemy. Stres można zmniejszyć poprzez kontakt z bodźcami wyciszającymi, naturą i zielenią oraz przez regularne uprawianie aktywności fizycznej. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), by poprawić wydolność krążeniowo-oddechową oraz narządu ruchu, wskazana jest co najmniej godzinna (w przypadku dzieci) lub półgodzinna (w przypadku dorosłych) aktywność fizyczna o umiarkowanej i średniej intensywności. Poziom i rodzaj aktywności oczywiście zależą od wieku, kondycji zdrowotnej i umiejętności. Ćwiczenia ruchowe sprzyjają podnoszeniu odporności organizmu i redukcji stresu, co w dobie pandemii jest szczególnie ważne. Na stopień aktywności pośrednio wpływa również otoczenie. Przeprowadzone na Uniwersytecie w Sydney badania udowodniły, że dostępność terenów zielonych wspiera aktywność fizyczną. Badania objęły 200 tys. osób powyżej 45. roku życia i potwierdziły, że mieszkańcy zielonych osie dli częściej podejmują aktywność fizyczną.
Przestrzeń osiedlowa z dostępem do rekreacji czynnej i biernej – w postaci placów zabaw, zewnętrznych urządzeń fitness, kalenistycznych, przestrzeni i urządzeń do gry (w ping-ponga, siatkówkę czy piłkę nożną), wszelkiego rodzaju siedzisk, altan, pergoli i trejaży naokoło ławek i siedzisk – pomaga nawiązywać relacje i inicjuje przechodzenie do aktywniejszego stylu życia i lepszej kondycji psychofizycznej. Dodatkowo liczy się oszczędność czasu (nowa waluta przyszłości), ponieważ wszystko jest pod ręką. Czy to się opłaca? Otoczenie zieleni, wielofunkcyjność obszaru, przemyślane zagospodarowanie terenu zawsze podbija wartość rynkową nieruchomości. Efektywnie zaprojektowane zielone przestrzenie osiedlowe są w stanie nakłonić potencjalnego nabywcę, by zapłacił więcej. Jest to zasługa coraz większej świadomości klientów, ich potrzeb oraz oczekiwań. Dodatkowo pozwala to nabywcy uzyskać w przyszłości wyższą cenę za ewentualny wynajem lub sprzedaż. Podział przestrzeni pod kątem funkcjonalno-przestrzennym w taki sposób, aby językiem projektowym odpowiedzieć na potrzeby inwestora i klienta, jest kluczowy. Dobrze przemyślana kompozycja, wysoka jakość technologii i materiałów – te argumenty przemawiają za zakupem. Zresztą inwestycja w zdrowie zawsze się opłaca. A przecież to dają tereny zieleni. Redukcja stresu, czyli tzw. zielona terapia, zapewnia możliwość wyciszenia i odpoczynku od codziennej gonitwy myśli, zadań i obowiązków, co poprawia samopoczucie i zdrowie. Istnieje zależność między nasileniem stresu a przestrzenią, w której się znajdujemy, a jego redukcja może nastąpić poprzez kontakt z zielenią oraz, o czym już była mowa, przez aktywność fizyczną. Instynkt ludzki zawsze reaguje pozytywnie na kontakt z przyrodą, co przyczynia się do spełnionego, produktywnego i wartościowego życia.
Decyzje podejmują klienci (którzy nierzadko są zarazem użytkownikami), dlatego warto pamiętać, że coraz większe znaczenie mają dla nich tereny zielone. Warto rozważyć ten temat w kontekście potrzeb użytkowników. Spójrzmy zatem na ich potrzeby natury psychicznej, fizycznej oraz emocjonalnej. Według teorii hierarchii potrzeb, tzw. piramidy Maslowa, potrzeby wyższego rzędu (potrzeba relacji, akceptacji, rozwoju i zainteresowań) aktywizują się dopiero po zaspokojeniu potrzeb niższego rzędu, do których należy m.in. potrzeba bezpieczeństwa. Co ciekawe, badania wykazały, że obecność roślin i zaangażowanie mieszkańców w utrzymanie zieleni również zwiększają poczucie bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. Ponadto poczucie zadowolenia (osiągane m.in. za sprawą aktywności fizycznej, która zwiększa poczucie niezależności i wiary we własne siły oraz komfort życia) ma bezpośredni związek z otoczeniem – tereny zielone stanowią naturalną strefę aktywności fizycznej.