Każdy nowo powstający budynek musi spełnić wiele wymogów, a stawia je nie tylko ustawodawstwo, ale także – przede wszystkim – zwykły Kowalski, który jest świadomy postępujących zmian klimatycznych, wie, co zwiększa emisję gazów cieplarniach do atmosfery, i pragnie żyć energooszczędnie, ale zarazem wygodnie. Może się wydawać, że wygoda nie idzie w parze z energooszczędnością, jednak w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. Inteligentne rozwiązania i systemy w budownictwie to bezpieczeństwo użytkowników, ekologia, elastyczność i szybkość działania. Takie właśnie są budynki Varso Place.
Współczesne budownictwo będzie wyposażone w inteligentne systemy zarządzania, które będą ograniczać działanie urządzeń. Dzięki nim sprzęty będą pracowały tylko wtedy, gdy realnie zaistnieje ku temu potrzeba. Ważnym i w Polsce coraz częściej stosowanym rozwiązaniem są ogrody na dachach budynków. Pełnią one wiele różnego rodzaju funkcji, w tym rekreacyjną i wypoczynkową, naukowo-badawczą, a przede wszystkim ekosystemową. W te i wiele innych ciekawych rozwiązań została wyposażona inwestycja Varso Place. Zielona przestrzeń na dachu to już nie tylko domena Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Nowy podniebny ogród powstał na wysokości 205 m za sprawą firmy Hadart Sp.z o.o. i RS Architektura „Zielono mi” na dachu Varso Tower. Prace nad planowaniem zielonej przestrzeni zaczęły się już w 2015 r. To właśnie wtedy wcześniejsza rezerwacja materiału roślinnego pozwoliła dobrać odpowiednią wielkość drzew – zarówno ich części nadziemnej, jak i bryły korzeniowej. Dzięki temu można było nasadzić drzewa w tak ciasnej przestrzeni przeznaczonej pod zieleń, jaką oferują ul. Chmielna w Warszawie oraz niewielkie tereny przyległe do budynków Varso Place.
Jak wspomina Magdalena Bożek, Dyrektor ds. Produkcji Hadart Sp. z o.o., od wyboru drzew do ich nasadzenia upłynęły trzy lata. W tym czasie odpowiednio kształtowano korony oraz bryły korzeniowe tych roślin, dzięki czemu można je było posadzić w sąsiedztwie podziemnej infrastruktury miejskiej. Dziś wokół Varso Place rosną drzewa wybrane z należytą starannością i planowaniem „w przyszłość”, z uwzględnieniem warunków, w których przyjdzie im rosnąć. Zaliczają się do nich nie tylko pierwsze drzewo zasadzone w 2019 r. (grab pospolity), ale także wielopniowe i jednopniowe drzewa z gatunku Querqus (dąb), Prunus(wiśnia) i wiele innych. Prace obejmowały również stworzenie i zastosowanie systemu antykompresyjnego.
System ten niweluje mocne zagęszczanie się podłoża w miejscach, na które intensywnie oddziałuje ruch kołowy – a o to w Warszawie nietrudno. „Stworzenie w pełni zielonego obiektu, jakim jest Varso Place, wiąże się z nasadzeniem roślin wszędzie, gdzie to możliwe, np. na tarasach. Zieleń w takich miejscach sprawia, że w pełni wykorzystujemy budynek jako część miejskiej zielonej strefy. Ma to duże znaczenie w budynkach wielopiętrowych: kontakt użytkowników wyższych kondygnacji z zielenią bywa ograniczony, a takie rozwiązania umożliwiają im korzystanie z zielonej strefy w każdym momencie” – mówi Magdalena Bożek. Jednym z najbardziej zachwycających miejsc w obiekcie Varso Place są podniebne tarasy najwyższej jego części – Varso Tower.