Na stronie internetowej Rehva.eu możemy znaleźć Państwa misję „Dla lepszego zdrowia, jakości powietrza w pomieszczeniach i efektywności energetycznej we wszystkich budynkach i społecznościach”. Co powinniśmy zrobić, aby stworzyć lepsze warunki dla ludzi w budynkach w nowoczesnych miastach?
To bardzo ważne pytanie. Bardzo trudno jest również na nie odpowiedzieć. Postaram się przedstawić ogólny obraz wyżej wspomnianych aspektów: zdrowia, jakości powietrza w pomieszczeniach (IAQ) i efektywności energetycznej.
Zdrowie i jakość powietrza w pomieszczeniach. Jak wiadomo, większość naszego czasu spędzamy w budynkach. Stowarzyszenie REHVA i oczywiście cała europejska branża HVAC bardzo interesują się tym aspektem i zajmują się nim od dziesięcioleci.
Obecna sytuacja związana z chorobą COVID podnosi poziom świadomości, jak ważne jest zdrowe, wysokiej jakości powietrze w pomieszczeniach.
Jestem w związku z tym bardzo optymistycznie nastawiony, ponieważ pierwszy krok do ulepszenia budynków stanowi stworzenie społecznego popytu. Niestety stało się to z powodu pandemii. Teraz decydenci proszą nas, profesjonalistów, o podwyższenie jakości powietrza w pomieszczeniach, by ograniczyć ryzyko i poprawiać zdrowie. Dotyczy to nie tylko placówek medycznych, ale także innych budynków każdego rodzaju. Stosowanie różnych technik gwarantujących oczyszczanie powietrza i zwiększenie obiegu powietrza w ramach systemu wentylacji staje się priorytetem w nowych projektach, a nawet w istniejących budynkach.
Pod tym kątem nasze obecne europejskie przepisy budowlane okazują się już bardzo zaawansowane w porównaniu z innymi kodeksami lub normami, ale z pewnością będą jeszcze ulepszane. W najbliższej przyszłości osiągniemy znacznie lepsze wskaźniki jakości powietrza w budynkach, aby zapewnić zdrowie i bezpieczeństwo osób w nich przebywających.
Jestem głęboko przekonany, że pod tym względem podążamy we właściwym kierunku.
Efektywność energetyczna. Mieszkamy w Europie, gdzie popyt społeczny, a tym samym decyzje polityczne, silnie koncentrują się wokół tego tematu. Myślę, że jeśli chodzi o ograniczanie zużycia energii, nasze przepisy są w gruncie rzeczy jednymi z najbardziej restrykcyjnych. Ponadto coraz bardziej skupiają się na rzeczywistej efektywności energetycznej na poziomie systemu zamiast na nominalnych wartościach wydajności, Ponieważ sprzęt i różne podzespoły często dostosowują swoje działanie do systemu, a w związku z tym ich realna efektywność różni się od nominalnej”.
Z tego powodu możemy powiedzieć, że europejskie podejście do efektywności energetycznej budynków jest rzeczywiście postępowe i korzystne. Nadal jednak występują problemy, z którymi musimy się mierzyć. Na przykład istnieje zbyt wiele różnic między przepisami obowiązującymi w różnych krajach, a samych metod i rozwiązań w ogóle nie uwzględnia się w porównaniach. W przypadku niektórych projektów europejskich w REHVA pracujemy nad naprawą tego niedociągnięcia.
Podsumowując wyzwania, przed którymi stoimy, warto zaznaczyć, że wszystkie wspomniane wcześniej punkty dotyczą głównie nowych lub prawie nowych budynków. Obecnie największym wyzwaniem jest poprawa efektywności energetycznej starych budynków. Renowacja tych obiektów przy jednoczesnym zastosowaniu dobrych rozwiązań z zakresu jakości powietrza w pomieszczeniach i poprawy efektywności energetycznej to największe wyzwanie, przed jakim stoimy. Istnieją rozwiązania techniczne, ale na przeszkodzie stoją jak zwykle koszty.
Zawsze podkreślam, że koszt to kwestia priorytetów. Ma znaczenie, jeśli dane rozwiązanie nie jest dla ciebie priorytetem. Teraz priorytety się zmieniają. Mam nadzieję, że w najbliższych latach pojawi się silny popyt społeczny na zwiększenie jakości powietrza w pomieszczeniach i poprawę efektywności energetycznej w istniejących budynkach. Musimy dokładnie wyjaśnić ludziom, jak ważne są te aspekty. Musimy je nagłaśniać, aby ukształtować zapotrzebowanie społeczne. Mamy już opracowane rozwiązania techniczne, ale nie ma na nie jeszcze wystarczającego popytu.