Z obiektami przemysłowymi, tworzonymi z myślą o szeroko rozumianej działalności technicznej, zwykle wiąże się konieczność jednoczesnego spełnienia trzech wymagań z zakresu wentylacji, czyli:
1) zapewnienia właściwych warunków pracy ludzi,
2) stworzenia warunków środowiskowych optymalnych dla właściwego przebiegu procesów produkcyjnych,
3) zagwarantowania bezpieczeństwa pożarowego ludzi i budynków.
Przy tym profil działalności prowadzonej w tych obiektach nie ma znaczenia – w zasadzie zawsze należy uwzględnić wszystkie te czynniki. Oczywiście istnieją obszary przemysłu, w których warunki środowiskowe nie stawiają wygórowanych wymagań, ale nawet w takich przypadkach z reguły istnieją pewne wytyczne (np. co do wilgotności).
Systemy wentylacji przemysłowej mają za zadanie wyłapywanie z powietrza niebezpiecznych i szkodliwych związków (oparów, pyłków, pozostałości spalania) i transportowanie ich poza obiekt, w którym przebywają ludzie. Dodatkowo należy zadbać o to, aby eksportowane na zewnątrz powietrze nie było mocno zanieczyszczone ani nie powodowało strat i zatrucia środowiska. Oprócz tego wentylacja ma zapewnić właściwą wymianę powietrza, temperaturę i wilgotność. To pozwala zapewnić odpowiednie warunki pracy ludzi i prawidłowe procesy wentylacyjne.
W zakresie bezpieczeństwa pożarowego systemy wentylacji przemysłowej powinny zapewnić skuteczną kontrolę rozprzestrzeniania dymu i ciepła, by zapobiegać rozszerzeniu się pożaru w obiekcie i umożliwić bezpieczną ewakuację ludzi.
Skuteczna wentylacja przemysłowa stanowi więc niezbędny element infrastruktury technicznej obiektów przemysłowych. Jej właściwe zaprojektowanie i odpowiedni dobór urządzeń, uwzględniające nie tylko wymagania ogólne, ale też specyficzne warunki lokalne, stanowią klucz do spełnienia wymagań.