Kiedy i jak kontrolować stan techniczny urządzeń oraz systemów wentylacji pożarowej?
Obowiązek przeprowadzania w określonym terminie kontroli stanu technicznego obiektów budowlanych i stałych urządzeń technicznych wynika nie tylko z Prawa budowlanego, ale również z innych przepisów. Są to szczególnie przepisy przeciwpożarowe i o dozorze technicznym.
W tym artykule skupimy się w szczególności na przepisach regulujących eksploatację urządzeń oraz systemów przeciwpożarowych w zakresie wentylacji.
Odpowiedzialność niejedno ma oblicze
Od wielu lat na krajowym rynku funkcjonuje wiele urządzeń i systemów wentylacyjnych służących do ochrony przeciwpożarowej. Mimo to nie wszyscy użytkownicy tych urządzeń i systemów mają świadomość, że te urządzenia (takie jak na przykład klapy przeciwpożarowe, klapy dymowe, wentylatory przeciwpożarowe czy też systemy różnicowania ciśnień oraz systemy oddymiania garaży) podlegają obowiązkowym kontrolom stanu technicznego. Zdarza się też, że w funkcjonujących obiektach, w szczególności komercyjnych, wynik ekonomiczny przedkłada się nad zabezpieczenie osób i mienia na wypadek pożaru. Te uwarunkowania i zjawiska bardzo często mają tragiczny finał, przynosząc ofiary śmiertelne i ogromne straty mienia w przypadku pożaru.
Odpowiedzialność prawną za zaistniałe zdarzenie tego rodzaju ponosi właściciel lub zarządca obiektu. Decyduje o tym Ustawa z dnia 24 sierpnia
1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz.U. 2009 nr 178 poz. 1380). Rozdział 2. tego aktu prawnego, dotyczący zapobiegania pożarowi, klęsce żywiołowej lub miejscowemu zagrożeniu,
w art. 4. mówi, że: Właściciel budynku, obiektu budowlanego lub terenu, zapewniając ich ochronę przeciwpożarową, jest obowiązany:
- przestrzegać przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych, instalacyjnych i technologicznych;
- wyposażyć budynek, obiekt budowlany lub teren w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice;
- zapewnić konserwację oraz naprawy urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic w sposób gwarantujący ich sprawne i niezawodne funkcjonowanie;
- zapewnić osobom przebywającym w budynku, obiekcie budowlanym lub na terenie, bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji;
- przygotować budynek, obiekt budowlany lub teren do prowadzenia akcji ratowniczej;
- zapoznać pracowników z przepisami przeciwpożarowymi;
- ustalić sposoby postępowania na wypadek powstania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.
Każdy inwestor lub właściciel obiektu, realizując inwestycję budowlaną, musi zagwarantować bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Dlatego też zobowiązany jest zainstalować urządzenia przeciwpożarowe, by dopełnić wszelkich wymogów prawnych w myśl Rozporządzenia MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów i terenów (Dz.U. nr 109 z 2010 r. poz. 719, rozdział 1, § 2, § 3 ust. 1), które mówi: